To tutaj zaczyna się Twoja energia – czym są moduły fotowoltaiczne?

Szereg ciemnoniebieskich prostokątów w aluminiowych obudowach, które coraz bardziej wpisują się w krajobraz mijanych budynków, to nie ekstrawagancka ozdoba domu, a prawdziwe serce każdej instalacji fotowoltaicznej.

Moduł fotowoltaiczny, zwany także panelem, to nic innego, jak układ ogniw słonecznych połączonych szeregowo lub szeregowo – równolegle. Od modułu fotowoltaicznego zaczyna się właściwy proces pozyskiwania zielonej energii.

Starając się wyjaśnić działanie modułów fotowoltaicznych, jednocześnie nie zagłębiając się w terminologię techniczną, możemy przyjąć, że panele wystawione na działanie promieni słonecznych, generują napięcie, które w procesie pozyskiwania energii następnie jest przetwarzane przez inwerter.

To napięcie niedługo zamieni się w prąd w Twoim gniazdku.

Jak zbudowane są panele fotowoltaiczne?

Moduły fotowoltaiczne składają się z określonej ilości ogniw fotowoltaicznych (najczęściej jest ich 60/72/120/144).
 
Pojedyncze ogniwo słoneczne zbudowane jest z półprzewodnika typu „p” (positive) i typu „n”. (negative). W ich budowie decydującą rolę odgrywa krzem, wzbogacony innymi pierwiastkami, dzięki czemu jego przewodność wzrasta w wyniku zwiększonej różnicy potencjałów. 
Dodatkowa porcja fotonów jeszcze pogłębia różnicę potencjałów, co prowadzi do produkcji prądu elektrycznego. 
 

Zimowy poranek, blade światło oraz brak słońca na horyzoncie...?

…a więc instalacja nie powinna działać. Nic bardziej mylnego. Moduły dzielimy na mono- i polikrystaliczne, więc w zależności od budowy ogniw będą działać także w tzw. świetle rozproszonym, a więc nawet wtedy, gdy słońca na niebie brak.

 

Oczywiście, ich moce produkcyjne będą różne w bezchmurny, lipcowy dzień w stosunku do styczniowego świtu – jednak „ciągłość produkcji” zostanie utrzymana.

Dlaczego instalacja nie produkuje zawsze takiej samej ilości prądu?

Na pracę instalacji fotowoltaicznej, a konkretniej – na pracę modułów, wpływa szereg czynników, uszeregujemy je zatem w kolejności malejącej.

TEMPERATURA

Może się wydawać, że sprawność prądotwórcza modułów wzrasta wprost proporcjonalnie do temperatury otoczenia. Nic bardziej mylnego, ponieważ zbyt wysoka temperatura otoczenia to także zbyt wysoka temperatura pracy, a przekłada się to na spadek produkcji prądu.

Za optymalną temperaturę otoczenia, która zapewnia największą sprawność modułów, przyjmuje się ok. 20 – 25 stopni C.

 
 

 

 

ZACIENIENIE

Produkcja poszczególnych modułów w gospodarstwie fotowoltaicznym nie będzie jednakowa ze względu na elementy otoczenia, które rzucają na nie cień. Warto więc (przed decyzją oraz montażem) dobrać optymalne miejsce na konstrukcje pod moduły, obserwując gdzie dokładnie pada cień w przeciągu roku – wybierzmy możliwie najbardziej nasłonecznione miejsce.

Należy pamiętać także o naturalnych zanieczyszczeniach (liście, sadza itp.), których, co prawda, nie można uniknąć, dlatego warto pamiętać o odpowiedniej „higienie”, a więc myciu zgodnie z zaleceniami producenta.

UMIEJSCOWIENIE KONSTRUKCJI

Najpopularniejszym miejscem montażu konstrukcji modułowej są dachy budynków (wyłączając farmy fotowoltaiczne). Jeśli to możliwe, wybierzmy południowy spad dachu pamiętając o zasadzie, że im bardziej na wschód lub zachód – tym gorzej (co nie znaczy: źle).

Moduły nie mogą po prostu leżeć na dachu, stąd też wymyślono konstrukcje, które projektowane i wykonywane są z myślą o optymalnym nachyleniu, a więc 35° -38° .

WIEK INSTALACJI

Prócz żywiołów, nie ma na naszej planecie rzeczy trwałych i niezniszczalnych. Uspokajamy jednak – moc prądotwórcza modułów fotowoltaicznych co prawda systematycznie spada, jednak średni czas ich „życia” to około 20 – 30 lat.

Spadki roczne są na tyle małe, że pozostają praktycznie niewidoczne w latach „prosperity” fotowoltaicznego eko-gospodarstwa.

Jakie moduły fotowoltaiczne wybrać?

Co do zasady, moduły fotowoltaiczne mogą być wybrane wedle uznania. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na przedstawiane parametry (m.in. sprawność, wydajność, roczne spadki mocy), a także okres gwarancji oraz sposób jej realizacji. Istotną rolę odgrywa również odporność na obciążenia mechaniczne (śnieg, wiatr) oraz czynniki atmosferyczne (szkodliwa dla paneli mgła solna czy amoniak).

Biorąc powyższe czynniki za wyznacznik, jako Afore Polska polecamy stosowanie modułów fotowoltaicznych marki SOLA.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *