Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?

Instalacja PV dla domu jednorodzinnego.

Zdecydowaliśmy się na fotowoltaikę. To dobry wybór, ponieważ energetyczna niezależność nie ma ceny. Dodatkowo, nasze rachunki za prąd drastycznie się obniżą. Pierwszym krokiem, jaki musimy postawić na drodze do ekologicznej prosumpcji, jest oszacowanie mocy, która będzie nam potrzebna do zaspokojenia energetycznych apetytów naszego budynku. To jedno z pierwszych pytań, jakie zadajemy sobie, zanim zdecydujemy się na konkretnego dostawcę komponentów oraz wykonawcę. Musimy wiedzieć, o co pytać, zanim roześlemy zapytanie ofertowe.

W dogodniejszej sytuacji są ci, którzy zamieszkują swoje domy oraz aktywnie korzystają z elektroniki przez okres co najmniej jednego roku.

Istnieje prosty algorytm, przy zastosowaniu którego obliczymy zapotrzebowanie energetyczne, a więc dedykowaną moc instalacji, dzięki podstawowym danym rocznym z rachunków za prąd:

 

Na każdą zużytą rocznie 1 kWh energii należy dobrać ok. 1,25 Wp mocy instalacji PV

Na każde zużyte rocznie 1000 kWh energii należy dobrać ok. 1,25 kWp mocy instalacji PV

 

Zilustrujmy to przykładem: średnie zużycie prądu w domu rodzinnym zamieszkiwanym przez czteroosobową rodzinę waha się między 2 500 – 3000 kWh/rok. Wynika z tego, że standardowa instalacja fotowoltaiczna w tym wypadku powinna mieć 3,1 – 3,75 kWp mocy. Pamiętajmy jednak, że fotowoltaiczne uzyski z pewnością zaczną nas cieszyć, a oszczędności na rachunkach motywować do inwestycji w elektronikę, dlatego w takich przypadkach warto naszą instalację przygotować zawczasu – mówimy tu o „przewymiarowaniu instalacji” (mowa o tym w ostatnim akapicie).

„Budujemy nowy dom!”

Nasz nowy dom z fotowoltaicznym „napędem”? Brzmi świetnie, ale jak to obliczyc?

Nie wiemy do końca, jakich sprzętów elektronicznych będziemy używać w nowym miejscu. Rozsuwane drzwi do garażu, brama na autopilot, zmywarka – dzięki fotowoltaice możemy się tym cieszyć w naprawdę rozsądnych cenach. Dodatkowo, jeśli postanowienie o wyposażeniu wymarzonego domu w instalację PV jest priorytetem, otwiera to przed nami szereg możliwości na etapie samego planowania.

Zacienienie i nasłonecznienie działki

Efektywność paneli będzie tym wyższa, im więcej światła do nich dotrze – to banał, jednak nasz krótki poradnik dedykowany jest wszystkim, dla których fotowoltaika stanowi novum. Przed kupnem działki warto zwrócić uwagę, czy w jej otoczeniu nie występują wysokie obiekty, mogące rzucać cień na połać dachu wyposażoną w konstrukcję z panelami. Szukamy możliwie najmniej zacienionego miejsca.

Projekt domu

Rzecz absolutnie podstawowa. Bezdyskusyjnie wygląd naszego wymarzonego domu jest priorytetem, bo gdyby miał zaprojektowany być sensu stricto pod fotowoltaikę, musiałby przybrać kształt trójkąta – a to ani estetyczne, ani praktyczne.

Wystarczy, że będziemy pamiętać o dwóch zasadach: zaplanujmy naszą konstrukcję pod moduły fotowoltaiczne na południowym spadzie, którego nachylenie powinno wynosić między 25 – 40 stopni. To warunki najbardziej sprzyjające efektywności naszej instalacji.

Zatem: ile tej mocy?

Wychodząc z założenia, że nie mamy doświadczenia w zamieszkiwaniu i użytkowaniu domu jednorodzinnego, możemy zaplanować nasze roczne zużycie
w opraciu – chociażby – o wywiad środowiskowy wśród osób, które posiadają ten przywilej. Warto pamiętać, że firmy świadczące usługi projektowania oraz montażu instalacji PV z reguły posiadają także taką usługę w portofolio. Ich doświadczenie będzie dla nas bezcenne – w końcu fotowoltaika to jedna z szybciej rozwijających się branż. Warto zaufać najlepszym.

„Przezorny zawsze ubezpieczony?”

Bez względu na to, czy moc naszej instalacji wyliczyliśmy na podstawie „twardych danych” z rachunków, czy też jest ona efektem symulacji wykonanej przez firmę wykonawczą (która wie, co robi), pojawi się wątpliwość: „elekronika się rozwija – może będę potrzebował więcej mocy
w przyszłości?”.

Mowa o „przewymiarowaniu” (nie mylić z przewymiarowaniem mocy paneli względem falownika – o tym osobny wpis), a więc takim zaprojektowaniu
naszej instalacji, by generowała więcej mocy, niż wynika ze statystyk. Czy warto? Tutaj reguła jest bardzo prosta:

Jeśli posiadamy możliwości techniczne (wymiary konstrukcji, zasobność portfela) oraz dalsze plany inwestycyjne związane np. z magazynami
energii, warto naszą instalację przygotować pod produkcję większej mocy o około 20% w stosunku do zaplanowanej mocy bazowej.

Większe przewymiarowania nie mają sensu, ponieważ mogą okazać się bezużyteczne ze względu na np. ograniczone możliwości naszego
inwertera fotowoltaicznego – ale to już temat na inną historię. Z pewnością go poruszymy.