Fotowoltaika (nie tylko) dla rolnika - program Agroenergia

Wpis – przypominajkę – dedykujemy Rolnikom oraz Właścicielom gospodarstw agroturystycznych, a więc tym z Was, dla których pojęcie Ekologii stanowi fundament codzienności.

Agroenergia skierowana jest do właścicieli lub dzierżawców nieruchomości rolnych, którzy przynajmniej rok zajmują się prowadzeniem gospodarstw, gdzie użytki rolne zajmują od 1 do 300 ha.

Wsparcie z programu zawiera bezzwrotną dotację na montaż instalacji fotowoltaicznej, turbiny wiatrowej, pompy ciepła i – nowość – także magazynu energii.

Jeśli zdecydujecie się na złożenie wniosku, z ogromną dozą prawdopodobieństwa otrzymacie zwrot do 20% kosztów, jednak nie więcej niż 25 000 zł. Brzmi nieźle? To przed Wami kolejny news:

Agroenergia nie koliduje z programem „Mój Prąd”! Można zostać beneficjentem obydwu, po warunkiem wykorzystania pierwszego z nich w służbie gospodarstwu, a drugiego bezpośrednio do budynku mieszkalnego.

Złożenie wniosku nie kosztuje nic. Spróbujecie?

„Nie młócimy słomy” – kilka faktów o programie Agroenergia

Rolnictwo – szlachetna, prastara działalność człowieka, o której powiedzieć można, że jest najbliższa pierwotnemu pojęciu Ekologii. Od rolnictwa – dosłownie – zaczyna się wszystko. Rozwój cywilizacyjny,  galopujące technologie i ich konsekwencje nigdy nie znajdą substytutu dla fundamentu, jakim jest uprawa ziemi i gospodarowanie jej plonami.

Te dwa podmioty, a więc technologia i tradycja, przenikają się wzajemnie od zarania dziejów. Oto kolejny krok na tej drodze.

Program Agroenergia 2021 skierowany jest do właścicieli lub dzierżawców nieruchomości rolnych, którzy przynajmniej rok zajmują się prowadzeniem gospodarstw, a ich użytki rolne zajmują od 1 do 300 ha. Są to jedyne warunki do ubiegania się o dotację, która stanowi bardzo ciekawą propozycję nie tylko dla rolników pojęciowo „klasycznych”. Beneficjentami programu mogą zostać także właściciele coraz bardziej popularnych Gospodarstw Agroturystycznych.

Wsparcie z programu zawiera bezzwrotną dotację na montaż instalacji fotowoltaicznej, turbiny wiatrowej, pompy ciepła i – nowość – także magazynu energii.     

O korzyściach wynikających z posiadania instalacji fotowoltaicznej napisano już tak wiele, że każdy kolejny wpis, byłby – używając żargonu rolniczego właśnie – „młóceniem słomy”.

Ale…gdy dodamy korzyści i użyteczność, na przykład – pompy ciepła lub magazynu energii
w gospodarstwie – oferta i możliwości, które otwiera, staje się bujna i szeroka jak sięgające po horyzont złote łany zbóż na Waszej ziemi. Dość poetyckich nawiązań. Oto fakty:

1) Łączna pula przeznaczona na dofinansowania wynosi w 2021 roku 200 milionów złotych. Nie warto czekać ze złożeniem wniosku.

2) Dofinansowanie wynosi maksymalnie 20%  kosztów kwalifikowanych w przypadku instalacji PV o mocy do 30 kW lub 13% dla instalacji o mocy w przedziale 30-50 kW. Co ważne, przewidziane jest dofinansowanie w wysokości do 20%  kosztów na zakup i montaż towarzyszącego magazynu energii.

3) Instalacje hybrydowe – jeśli Wasze zainteresowanie oscyluje wokół kombinacji, np. instalacja PV (inwerter Afore 50kW) + pompa ciepła (np. z oferty SOLA), wówczas przewidziany jest dodatek w wysokości 10 000 zł.

Reasumując – konkretne kwoty to:

– fotowoltaika – górna granica 25 000 zł

– instalacja hybrydowa – 25 000 zł + dodatek 10 000 zł

Biorąc pod uwagę przejrzystość programu, przeznaczony budżet oraz łatwość „przeprowadzenia” czynności formalnych (sprawdzaliśmy!), program Agroenergia świeci jasnym blaskiem na niebie programów wszelakich. Należy pamiętać, że szybkość zwrotu instalacji fotowoltaicznej, a następnie zarabiania na niej rośnie wprost proporcjonalnie do jej wielkości. W przypadku rolnictwa czy gospodarstwa agroturystycznego instalacje 40 – 50 kW nie są niczym niezwykłym. Także w tym przypadku więcej znaczy lepiej.

50-60kW

INWERTER BNT050KTL

 
 

 

 

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 50 kW

Taka „elektrownia” to już rozbudowany system, który napędzać będzie gospodarstwo rolne lub/i agroturystyczne. Odpowiedni dobór urządzeń stanowić będzie o sukcesie inwestycji. Przejdźmy zatem do szczegółów. Sercem instalacji jest inwerter fotowoltaiczny. Z pewnością dla nabywcy liczyć się będzie wysoka wydajność, sprawność, bezpieczeństwo, możliwość wglądu w pracę czy zapewnienie obsługi serwisowej i gwarancyjnej. Z tych względów najlepszym rozwiązaniem jest inwerter trójfazowy Afore BNT050KTL.

 

Jak wiadomo, system fotowoltaiczny nie będzie pracować bez modułów fotowoltaicznych. Tutaj także liczy się wysoka wydajność, ale także odporność na zjawiska atmosferyczne i inne czynniki (m.in. amoniak, którego stężenie w pobliżu gospodarstw rolnych jest wysokie). Dlatego też rekomendujemy panele fotowoltaiczne marki SOLA S144/M6H/450W. Potwierdzona jakość przez jednostkę Polskiej Akademii Nauk KEZO czy aż 25-letnia gwarancja na moc uwydatniają słuszność wyboru. Marka SOLA wprowadza także do oferty pompy ciepła, które również stają się elementem programu Agroenergia. Urządzenia te mogą stanowić skuteczne i ekonomiczne źródło ogrzewania budynku czy ciepłej wody użytkowej.

Coś więcej niż sama fotowoltaika

Dofinansowaniem objęte są także magazyny energii. Rozwiązania Soluna Sermatec umożliwiają elastyczne podejście w doborze magazynu energii, głównie w gospodarstwach domowych. Zwiększona autokonsumpcja gospodarstwa rolnego pozwoli jeszcze efektywniej korzystać z wyprodukowanej energii. Wśród produktów partnerskich posiadamy rozwiązania w zakresie magazynowania energii dla dużych instalacji PV, takich właśnie jak instalacje w gospodarstwie rolnym czy agroturystycznym. 

Można oczywiście komponować i testować różne elementy instalacji PV „na własną rękę”, ale można też prościej… skorzystać z gotowego zestawu od Afore Polska, na który składają się takie elementy, jak: inwerter, panele fotowoltaiczne, magazyny energii, pompy ciepła, urządzenia optymalizacyjne i ochronne ppoż., konstrukcje wolnostojące oraz balastowe, a także zabezpieczenia AC/DC, okablowanie i uziemienie.

Szybko, wygodnie, kompleksowo i z pełną odpowiedzialnością po naszej stronie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *